Domitės fotografija, bet nežinote, nuo ko pradėti? Šiame pradedančiųjų vadove sužinosite fotografijos pagrindus, kad galėtumėte iš karto pradėti daryti gražias nuotraukas! Nagrinėsime tokias temas kaip diafragma, užrakto greitis ir ISO. Taip pat aptarsime įvairius fotoaparatų ir objektyvų tipus ir kaip išsirinkti tinkamiausią pagal savo poreikius. Taigi, nesvarbu, ar esate visiškas naujokas, ar jau turite šiek tiek patirties, šiame vadove kiekvienas ras ką nors sau!
Pradėkime nuo pagrindų: Diafragma. Diafragma – tai matas, rodantis, kiek šviesos patenka pro objektyvą į fotoaparato korpusą. Ji matuojama f-stopais, kurie atitinka angos dydį, leidžiantį patekti daugiau arba mažiau šviesos. Diafragmą galite reguliuoti, kad kontroliuotumėte fono neryškumą (arba bokeh) nuotraukose.
Užrakto greitis – tai laikas, kurį užraktas lieka atidarytas. Jis matuojamas sekundės dalimis – nuo 1/1000 iki 30 sekundžių ar daugiau (priklausomai nuo fotoaparato). Užrakto greitis gali būti naudojamas norint užfiksuoti greitai judančius objektus, pavyzdžiui, sporto varžybas, arba ilgą ekspoziciją fotografuojant naktį.
ISO yra fotoaparato jautrumo šviesai matavimo standartas. Juo matuojamas šviesos kiekis, kurio reikia, kad fotoaparato jutiklyje vaizdas būtų tinkamai eksponuotas. Didesni ISO nustatymai leidžia fotografuoti esant prastam apšvietimui, tačiau dėl jų nuotraukose gali atsirasti skaitmeninio triukšmo.
Dabar, kai apžvelgėme pagrindinius dalykus, pakalbėkime apie fotoaparatus ir objektyvus. Yra įvairių fotoaparatų ir objektyvų, tinkančių bet kokiam biudžetui ar patirties lygiui. Skaitmeninius fotoaparatus „nukreipk ir fotografuok” lengva naudoti, juose dažnai būna įdiegtos tokios funkcijos kaip automatinė ekspozicija, blykstė ir priartinimo funkcija. Skaitmeniniai vieno objektyvo veidrodiniai fotoaparatai (DSLR) yra brangesni, tačiau jie suteikia daugiau galimybių valdyti ir užtikrinti geresnę vaizdo kokybę. Taip pat yra veidrodinių fotoaparatų su keičiamais objektyvais (MILC), kurie suteikia tokį pat valdymo lygį kaip DSLR, tačiau nėra tokie masyvūs.
Kalbant apie objektyvus, galima rinktis iš tokios pat didelės įvairovės. Geras atspirties taškas pradedantiems fotografams yra pagrindinis objektyvas, turintis fiksuotą židinio nuotolį ir plačią maksimalią diafragmą, kuri leidžia geriau kontroliuoti lauko gylį. Jei norite užfiksuoti labiau nutolusius objektus, geresnis pasirinkimas gali būti teleobjektyvas su priartinimu. Bendros paskirties fotografijai dažnai pakanka universalaus rinkinio objektyvo.
Nesvarbu, kokio tipo fotoaparatą ar objektyvą pasirinksite, svarbiausia yra praktikuotis ir įgyti patirties. Kaip ir bet kuriam kitam įgūdžiui, fotografijai reikia laiko ir atsidavimo. Tačiau jei laikysitės šio vadovo, netrukus galėsite akimirksniu daryti gražias nuotraukas! Sėkmės!